Stafi pavarsia.forummi.com ju uron mirseardhje dhe ju deshiron caste te kendshme tek ne. Ju mirepret te gjitheve!
«•» Të Dua Shqipëri «•»

Forum - Shqiptar Official
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Lexo rregulloren para se te fillosh te postosh ne forum.

Share | 
 

 INSTAT: Eksportet në maj u rritën me 15.6%

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 8025
Vleresimi : 24
Date e hyrjes : 29/09/2012

MesazhTitulli: INSTAT: Eksportet në maj u rritën me 15.6%   Tue Jun 25, 2013 11:35 pm

INSTAT: Eksportet në maj u rritën me 15.6%Eksportet në muajin maj u rritën me 8.6% në krahasim me muajin prill, bën me dije INSTAT, duke saktësuar se kjo rritje e përkthyer në lekë është 22.368 milionë.  

Sipas raportit më të fudnit të pulikuar nga Instituti i Statistikave u importuan 44.850 milionë lekë mallra me rritje 8.2 përqind në krahasim me Prill 2013 dhe rritje 1.1 përqind në krahasim me Maj 2012. Defiçiti tregtar i këtij muaji është 22.482 mln lekë, duke shënuar një rritje prej 7.8 përqind krahasuar me muajin paraardhës dhe një ulje prej 10.2 përqind krahasuar me Maj 2012.

Tregtia me vendet e BE është 66.2 përqind. Partnerët kryesorë tregtarë vazhdojnë të jenë Italia dhe Greqia me përkatësisht 37.9 përqind, dhe 6.7 përqind. Disa nga partnerët tanë tregtarë me të cilët eksporti dhe importi është rritur, janë për eksportin, Greqi, Gjermani, Kosovë, Maqedoni, Spanjë, etj, dhe për importin, Greqi, Gjermani, Itali, Kosovë, Turqi, etj.
------------------------****---------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://pavarsia.forummi.com
 
INSTAT: Eksportet në maj u rritën me 15.6%
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
«•» Të Dua Shqipëri «•»  :: Lajmet e Fundit-
Kërce tek: