Stafi pavarsia.forummi.com ju uron mirseardhje dhe ju deshiron caste te kendshme tek ne. Ju mirepret te gjitheve!
«•» Të Dua Shqipëri «•»

Forum - Shqiptar Official
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Lexo rregulloren para se te fillosh te postosh ne forum.

Share | 
 

  CIA tregon formulën e bojës së padukshme

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 8025
Vleresimi : 24
Date e hyrjes : 29/09/2012

MesazhTitulli: CIA tregon formulën e bojës së padukshme   Sun Sep 04, 2016 2:26 pm


CIA tregon formulën e bojës së padukshme

Sekrete që prej Luftës së parë Botërore, metodat e prodhimit të bojës së padukshme janë bërë publike nga SHBA-ja, e cila ka deklasifikuar dokumentat më të vjetër secrete.

CIA ka bërë publike formulën kimike për të krijuar ngjyrën e cila bëhet e padukshme pasi të shkruhet një mesazh me të.

Ndjeshmëria e këtyre gjashtë dokumentave që datojnë në vitin 1917 -1918 gjykohej i rëndësishëm edhe në 1976, kur CIA vendosi t'i mbajë sekrete edhe edhe disa dekada.

Të gjitha detajojnë mënyrat e ndryshme të prodhimit të bojës simpatike, një teknikë e përdorur që nga Antikiteti për të përcjellë mesazhe nën hundën e armikut.

Agjencia amerikane e spiunazhit e ka bërë publikimin në faqen e vetë të internetit, duke theksuar se nuk është më fshehtësi informacioni mbi një nga dokumentet më antike që mbaheshin ende në arkiva që prej një shekulli më parë.

_________________

------------------------****---------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://pavarsia.forummi.com
 
CIA tregon formulën e bojës së padukshme
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
«•» Të Dua Shqipëri «•»  :: Bisedë e lirë-
Kërce tek: