Stafi pavarsia.forummi.com ju uron mirseardhje dhe ju deshiron caste te kendshme tek ne. Ju mirepret te gjitheve!
«•» Të Dua Shqipëri «•»

Forum - Shqiptar Official
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Lexo rregulloren para se te fillosh te postosh ne forum.

Share | 
 

  Termeti ne Japoni zhvendosi 24 m fundin e oqeanit

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 8014
Vleresimi : 24
Date e hyrjes : 29/09/2012

MesazhTitulli: Termeti ne Japoni zhvendosi 24 m fundin e oqeanit   Sun Sep 04, 2016 2:28 pm

Termeti ne Japoni zhvendosi 24 m fundin e oqeanit
Fundi i oqeanit Paqësor, në afërsi të epiqendrës së tërmetit shkatërrimter të 11 marsit që goditi Japoninë, është zhvendosur 24 metra, njoftuan sot përfaqësues zyrtarë japonezë.

''Sensorët kanë përcaktuar se një pjesë e fundit të oqeanit Paqësor është zhvendosur 24 metra në drejtimin jug-juglindje, në krahasim me pozicionin para tërmetit, që më pas shkaktoi cunami, i cili shkatërroi një pjesë të madhe të bregut verilindor të Japonisë'', thanë ata.

Kjo zhvendosje nënujore është mbi katër herë më e madhe se çdo zhvendosje e regjistruar në Tokë, ku një pjesë e gadishullit Oshika në prefekturën Mijagi u zhvendos 5,3 metra.

Instituti amerikan i Gjeologjisë, tha se ishulli më i madh japonez Honshu u zhvendos 2,4 metra nga tërmeti, që ishte më i fuqishmi që ka goditur

_________________

------------------------****---------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://pavarsia.forummi.com
 
Termeti ne Japoni zhvendosi 24 m fundin e oqeanit
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
«•» Të Dua Shqipëri «•»  :: Bisedë e lirë-
Kërce tek: