Stafi pavarsia.forummi.com ju uron mirseardhje dhe ju deshiron caste te kendshme tek ne. Ju mirepret te gjitheve!
«•» Të Dua Shqipëri «•»

Forum - Shqiptar Official
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Lexo rregulloren para se te fillosh te postosh ne forum.

Share | 
 

  Vietnam, kapet gjalle breshka, 6 shekullore

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 8025
Vleresimi : 24
Date e hyrjes : 29/09/2012

MesazhTitulli: Vietnam, kapet gjalle breshka, 6 shekullore   Sun Sep 04, 2016 2:32 pm

Vietnam, kapet gjalle breshka, 6 shekullore

Eshte fjala per nje breshke gjigande e mbiquajtur "breshka e shenjte".

Per shkencetaret kjo breshke duhet te jete rreth 80 vjece, por sipas nje legjende te vjeter vietnameze, kjo krijese eshte pikerisht ajo qe me shume se gjashte shekuj me pare ndihmoi sovranin e atehershem te Vietnamit, mbretin Hoan Kiem, nga sulmet kineze.

Kjo eshte nje breshke gjigande, te cilen pak dite me pare 50 punetore arriten ta nxirrnin nga ujrat per te derguar ne nje qender kurimi, pasi vune re se ne koken e saj kishte demtime te shumta.


_________________------------------------****---------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://pavarsia.forummi.com
 
Vietnam, kapet gjalle breshka, 6 shekullore
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
«•» Të Dua Shqipëri «•»  :: Bisedë e lirë-
Kërce tek: