Stafi pavarsia.forummi.com ju uron mirseardhje dhe ju deshiron caste te kendshme tek ne. Ju mirepret te gjitheve!
«•» Të Dua Shqipëri «•»

Forum - Shqiptar Official
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Lexo rregulloren para se te fillosh te postosh ne forum.

Share | 
 

  Qytetet, linja e parë e luftës kundër ndryshimeve klimatike

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 8025
Vleresimi : 24
Date e hyrjes : 29/09/2012

MesazhTitulli: Qytetet, linja e parë e luftës kundër ndryshimeve klimatike    Sun Sep 04, 2016 2:34 pm

Qytetet, linja e parë e luftës kundër ndryshimeve klimatikeAmbientet urbane do të jenë linja e parë e frontit në luftën kundër ndryshimeve klimatike, pasi që qytetet janë përgjegjësit kryesorë për ngrohjen e planetit- thuhet në një njoftim të OKB-së.

Autorët e “Deklaratës globale në lidhje me vendbanimet njerëzore, qytetet dhe ndryshimet klimatike 2011” thonë se qëllimi i tyre është që të avancojnë njohuritë e tyre për mënyrën se si qytetet sjellin ndryshime të klimës dhe cilat masa duhet të merren me këtë rast.

Ekspertët paralajmërojnë se mund të pasojë një “përballje fatale mes ndryshimeve klimatike dhe urbanizimit” nëse nuk ndërmerret diçka në këtë drejtim.

Sipas drejtuesve të këtij programi të OKB-së, trendi global i urbanizimit është shqetësues nëse merret parasysh emetimi i gazrave të dëmshëm.

OKB vlerëson se deri në vitin 2030, 59 për qind e njerëzve do të jetojnë në ambiente urbane, ndërsa çdo vit numri i njerëzve që jetojnë nëpër qytete rritet për 67 milionë (ndërsa 91 për qind e rritjes ndodh në vendet në zhvillim).

_________________

------------------------****---------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://pavarsia.forummi.com
 
Qytetet, linja e parë e luftës kundër ndryshimeve klimatike
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
«•» Të Dua Shqipëri «•»  :: Bisedë e lirë-
Kërce tek: