Stafi pavarsia.forummi.com ju uron mirseardhje dhe ju deshiron caste te kendshme tek ne. Ju mirepret te gjitheve!
«•» Të Dua Shqipëri «•»

Forum - Shqiptar Official
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Lexo rregulloren para se te fillosh te postosh ne forum.

Share | 
 

 DART, dora robotike qe shkruan ne kompjuter

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 8025
Vleresimi : 24
Date e hyrjes : 29/09/2012

MesazhTitulli: DART, dora robotike qe shkruan ne kompjuter   Sun Sep 04, 2016 2:43 pm


DART, dora robotike qe shkruan ne kompjuter
Eshte e afte te shtyp rreth 20 fjale ne minute me ane te tastieres apo ekranit te kompjuterit tuaj.

Behet fjale per mini robotin me te ri, te ndertuar ne formen e dores humane. Ai ngjason me versionin hi-tech te dores se famshme te serialit televiziv “Familja Adams”, por mund te jete shume e dobishme, sidomos per personat me aftesi te kufizuara qe nuk mund te perdorin dot nje kompjuter apo te kryejne veprime te tjera manuale.

Kjo eshte dora robotike, nje prototip gaktilografist per momentin, por me perspektiven per te gjetur nje perdorim edhe me te gjere ne te ardhmen. Kjo dore e pajisur me muskuj eshte projektuar nga Instituti i Teknologjise se Larte ne Virginia dhe eshte programuar ne menyre te tille per te shkruar tekste ne kompjuter nen udheheqjen e komandave zanore.

Dora e krijuar nga Shashank Priya dhe Nicholas Thayer u be publike nga revista Smart Materials and Structures. Kjo dore eshte e veshur me lekure artificiale, e cila i mundeson te funksionoje me se mire edhe ne ekranin kompjuterik dhe mendohet qe ne te ardhmen t'u ngjitet roboteve humanoid qe aktualisht po zhvillohen e perpunohen per t’u aftesuar qe te kujdesen per te moshuarit, duke u komanduar me ane tingujve zanore.

_________________
------------------------****---------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://pavarsia.forummi.com
 
DART, dora robotike qe shkruan ne kompjuter
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
«•» Të Dua Shqipëri «•»  :: Bisedë e lirë-
Kërce tek: