Stafi pavarsia.forummi.com ju uron mirseardhje dhe ju deshiron caste te kendshme tek ne. Ju mirepret te gjitheve!
«•» Të Dua Shqipëri «•»

Forum - Shqiptar Official
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Lexo rregulloren para se te fillosh te postosh ne forum.

Share | 
 

  Piramida vertikale,një vizion i agrikulturës në vitin 2060

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 8025
Vleresimi : 24
Date e hyrjes : 29/09/2012

MesazhTitulli: Piramida vertikale,një vizion i agrikulturës në vitin 2060   Sun Sep 04, 2016 8:20 pm


Piramida vertikale,një vizion i agrikulturës në vitin 2060


Farma në formë të piramidës është një koncept futuristik e dizajnuar nga profesorët Eric Ellingsen and Dickson Despommier.

Farma në formë të piramidës është një koncept futuristik e dizajnuar nga profesorët Eric Ellingsen and Dickson Despommier.

Sipas tyre farmat vertikale në vitet e ardhshme do të bëhen të patjetërsueshme në metropolet botërore. Numri i popullsisë në botë dita ditës po rritet me një shpejtësi marrëmëndëse,ndërsa prodhimi i ushqimit është zvogëëluar në mënyrë drastike,ngase tokat pjellore shfrytëzohen për ndërtimtari.

Ekpsertët pralajmërojnë se nëse nuk financohen këto famra në formë të piramidës,deri në vitin 2060 mbi 3 miliardë njerëz do të vuajnë nga uria.

Piramida ofron një solucion të ekosistemit,e cila do të mbulojë të gjitha që nga prodhimi i ushqimit deri tek menaxhimi i mbeturinave.

Farmat vertikale është një projekt i Universitetit të Kolumbisë. Karakteristikat kryesore të këtij sistemi futuristik do të jenë koncepti urban bujqësor,me shpresë se kjo do të sigurojë ushqim të mjaftueshëm për të gjithë.

Ajo do të jetë e aftë të prodhojë edhe peshq si dhe produkte të tjera të mishit,ndërsa mbeturinat e mbetura do të përdoren për një sistem ngrohjeje. Për të krijuar një burim të qëndrueshëm të ushqimit, ky universitet parashikon një proces shërues për farmat e sotshme horizontale._________________

------------------------****---------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://pavarsia.forummi.com
 
Piramida vertikale,një vizion i agrikulturës në vitin 2060
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
«•» Të Dua Shqipëri «•»  :: Bisedë e lirë-
Kërce tek: