Stafi pavarsia.forummi.com ju uron mirseardhje dhe ju deshiron caste te kendshme tek ne. Ju mirepret te gjitheve!
«•» Të Dua Shqipëri «•»

Forum - Shqiptar Official
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Lexo rregulloren para se te fillosh te postosh ne forum.

Share | 
 

 Qyteti lundrues rezistues ndaj kushteve atmosferike

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 8025
Vleresimi : 24
Date e hyrjes : 29/09/2012

MesazhTitulli: Qyteti lundrues rezistues ndaj kushteve atmosferike   Sun Sep 04, 2016 8:25 pm

Qyteti lundrues rezistues ndaj kushteve atmosferikeQyteti trekëndësh futuristik, i quajtur New Orleans Arcology Habitat (NOAH), është rezistues ndaj erërave të forta, sepse i lëshon nëpër strukturën e vet, ashtu që uragani ka ndikim shumë të vogël ose nuk ka aspak mbi shoqërinë që jeton aty.

Dizajneri kryesor i këtij koncepti, Kevin Schopfer, ka thënë se qëllimi ka qenë që të parandalohen dëmet nga moti , të pengohen përmbytjet dhe të sigurohet një vendbanim që plotëson nevojat shoqërore.

Edhe pse duket si ndonjë objekt nga filmat fantastiko-shkencor, ky metropol lundrues mund të jetë zgjidhje për qytetet të cilat janë shkatërruar nga kushtet atmosferike.

Kjo strukturë e pazakontë është e lartë 365 metra dhe përfshin 2.787.091 metra katrorë, ndërsa është e dizajnuar në atë mënyrë që të jetë shtëpi e 40.000 banorëve.

_________________

------------------------****---------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://pavarsia.forummi.com
 
Qyteti lundrues rezistues ndaj kushteve atmosferike
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
«•» Të Dua Shqipëri «•»  :: Bisedë e lirë-
Kërce tek: