Stafi pavarsia.forummi.com ju uron mirseardhje dhe ju deshiron caste te kendshme tek ne. Ju mirepret te gjitheve!
«•» Të Dua Shqipëri «•»

Forum - Shqiptar Official
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Lexo rregulloren para se te fillosh te postosh ne forum.

Share | 
 

  Gjermanët krijuan makinë që ecë me kontrollin e mendjes

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 8025
Vleresimi : 24
Date e hyrjes : 29/09/2012

MesazhTitulli: Gjermanët krijuan makinë që ecë me kontrollin e mendjes   Sun Sep 04, 2016 8:27 pm


Gjermanët krijuan makinë që ecë me kontrollin e mendjesShkencëtarët gjermanë krijuan makinën e cila mund të ecë me fuqinë e mendjes.

Kompjuteristët nga laboratori AutoNOMOS nga instituti i Berlinit shfrytëzuan sensorët e zakonshëm komercial për matjen e aktivitetit të trurit. Me ndihmën e tyre arritën të ndajnë valët bio-elektrike për kontrollin e komandave siç janë “majtas”, “djathtas”, “shpejto” dhe “freno”.

Pas kësaj, gjetën edhe mënyrën për t’i ngjitur këta sensorë në motorin e makinës. Kështu fituan një makinë e cila mund të drejtohet me kontrollin e mendjes. Ata kanë bërë edhe vozitjen testuese në pistën e Berlinit dhe mbetën të kënaqur nga rezultatet e arritura.

_________________------------------------****---------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://pavarsia.forummi.com
 
Gjermanët krijuan makinë që ecë me kontrollin e mendjes
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
«•» Të Dua Shqipëri «•»  :: Bisedë e lirë-
Kërce tek: