Stafi pavarsia.forummi.com ju uron mirseardhje dhe ju deshiron caste te kendshme tek ne. Ju mirepret te gjitheve!
«•» Të Dua Shqipëri «•»

Forum - Shqiptar Official
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Lexo rregulloren para se te fillosh te postosh ne forum.

Share | 
 

 Shteti i Vatikanit, me 572 qytetarë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 8025
Vleresimi : 24
Date e hyrjes : 29/09/2012

MesazhTitulli: Shteti i Vatikanit, me 572 qytetarë   Sun Sep 04, 2016 8:29 pm

Shteti i Vatikanit, me 572 qytetarë
Në mesin e 572 shtetasve të Vatikanit jetojnë vetëm 32 gra, kurse 540 të tjerë janë meshkuj, thuhet në të dhënat e reja statistikore që sot i publikoi shteti më i vogël në botë.

Shtetas të Vatikanit janë 306 diplomatë, 86 rojtarë të gardës zvicerane, 73 kardinalë, një motër nderi dhe 31 persona të tjerë të cilët nuk mbajnë poste në Kishën Katolike. Nga gjithë këta persona, vetëm 223 prej tyre jetojnë në Vatikan.

Qëndrim të përhershëm në Vatikan kanë edhe 221 persona, nga të cilët shumica janë priftërinj.

Në të ardhmen në Vatikan do të mund të hyjnë vetëm shtetast e tij apo personat me qëndrim të përhershëm, kurse vizitorët e tjerë do të mund ta vizitojnë atë vetëm me leje speciale.

_________________
------------------------****---------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://pavarsia.forummi.com
 
Shteti i Vatikanit, me 572 qytetarë
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
«•» Të Dua Shqipëri «•»  :: Bisedë e lirë-
Kërce tek: