Stafi pavarsia.forummi.com ju uron mirseardhje dhe ju deshiron caste te kendshme tek ne. Ju mirepret te gjitheve!
«•» Të Dua Shqipëri «•»

Forum - Shqiptar Official
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Lexo rregulloren para se te fillosh te postosh ne forum.

Share | 
 

 Prodhohet vera e parë ngjyrë blu

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 8025
Vleresimi : 24
Date e hyrjes : 29/09/2012

MesazhTitulli: Prodhohet vera e parë ngjyrë blu   Wed Nov 09, 2016 9:59 pm


Prodhohet vera e parë ngjyrë blu

Verën e njohim si të bardhë të kuqe dhe rozë, por sot në raftet e supermarketit dhe në vinoteka do të jetë e mundur që të gjeni edhe verëra ngjyrë blu. Për prodhimin e saj thuhet se nuk janë përdorur ngjyrues artificialë.

Janë dashur dy vjet punë  që kërkuesit e universitetit të arrinin rezultatin e  shumë dëshiruar. Vera blu është krijuar nga një miks rrushi i bardhë dhe i zi, e përzierë më antocianinë, një pigment i pranishëm në lëkurën e rrushit që prodhon ngjyrën. Ende dihet pak për shijen e saj.

Shpikësit e rinj nuk kanë përvojë në prodhimin e verës, por thonë se  kjo është pika e tyre e fortë : “Në vendin tonë , vera ka qenë gjithmonë në një piedestal. Kështu që menduam se do të ishte bukur që edhe njerëzit e zakonshëm, pa asnjë lloj njohuria, mund ta krijonin”.------------------------****---------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://pavarsia.forummi.com
 
Prodhohet vera e parë ngjyrë blu
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
«•» Të Dua Shqipëri «•»  :: Bisedë e lirë-
Kërce tek: