Stafi pavarsia.forummi.com ju uron mirseardhje dhe ju deshiron caste te kendshme tek ne. Ju mirepret te gjitheve!
«•» Të Dua Shqipëri «•»

Forum - Shqiptar Official
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Lexo rregulloren para se te fillosh te postosh ne forum.

Share | 
 

 Pse duhet të merrni vitaminë D kur plakeni

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 8025
Vleresimi : 24
Date e hyrjes : 29/09/2012

MesazhTitulli: Pse duhet të merrni vitaminë D kur plakeni   Wed Nov 16, 2016 10:00 pm


Pse duhet të merrni vitaminë D kur plakeniVitamina D së shpejti mund të përdoret për të trajtuar viruset respiratore (të frymëmarrjes), zbulon studimi i ri.

Pacientët në moshë të cilët merrnin doza të mëdha të vitaminës së rrezeve të diellit kishin 40% më pak mundësi për të zhvilluar infeksione në mushkri.

Pneumonia, bronshiti dhe gripi njhen për rekorde më të larta vdekjeje në njerëzit e moshuar për shkak të sistemit të dobët imunituar.

Por duke qënë se janë viruse, antibiotiket nuk rekomandohen pasi nuk janë efektivë.

Ekspertët besojnë se vitamina D ndihmon për të përforcuar hallkën e parë të mbrojtjes për të parandaluar infeksionet e theksuara respiratore.

“Ky është një zbulim potencialisht që shpëton jetë,” tha udhëheqësi i studimit, Adit Ginde, nga Universiteti i Kolorados.------------------------****---------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://pavarsia.forummi.com
 
Pse duhet të merrni vitaminë D kur plakeni
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
«•» Të Dua Shqipëri «•»  :: Bisedë e lirë-
Kërce tek: