Stafi pavarsia.forummi.com ju uron mirseardhje dhe ju deshiron caste te kendshme tek ne. Ju mirepret te gjitheve!
«•» Të Dua Shqipëri «•»

Forum - Shqiptar Official
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Lexo rregulloren para se te fillosh te postosh ne forum.

Share | 
 

 Dieta ushqimore për të prekurit me verdhëz

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 8025
Vleresimi : 24
Date e hyrjes : 29/09/2012

MesazhTitulli: Dieta ushqimore për të prekurit me verdhëz   Thu Dec 07, 2017 9:41 pm

Dieta ushqimore për të prekurit me verdhëz

Në momentet kur dikush gjendet në vështirësi më shëndetin e tij një kujdes të veçantë duhet të tregojë me dietën ushqimore. Sipas mjekëve specialistë, gjatë kohës që njeriu është me sëmundjen e verdhëzës, duhet të përdorë edhe sallatën jeshile.

Por është shumë e rëndësishme që ajo të hahet pa kripë. Vetëm në fazën e fundit të sëmundjes, organizimi i njeriut mund të pranojë edhe mishin e viçit, të lopës dhe të pulës, por pa pjesën e dhjamit.

Përdorimi i produkteve ushqimore të konservuara ndalohet në mënyrë kategorike të përdoret nga njerëzit që janë të infektuar më Hepatitin A.

Kështu specialistët ndalojnë përdorimin e mishit të ngrirë, pastërrmave të ndryshme, salsiçeve, kremviçeve, qofteve apo edhe peshkun e konservuar ose të skuqur, sardelet e vogla dhe vezët e peshkut. Hepatiti viral është një inflamacion i mëlçisë që vjen nga një lloj virusi. Këto infeksione shoqërohen shpesh me një zverdhje të lëkurës që shpjegohet me kalimin e lëngjeve toksike nga mëlçia në gjak.

Njeriu infektohet me anën e ushqimeve që përmbajnë këtë virus (mishi, ushqimet e detit më tepër midhjet, uji). Ky lloj hepatiti nuk është i rrezikshëm, dhe shpesh mund të largohet pa shfaqur shenja.

Shenjat e zakonshme janë: lodhje e madhe, humbje e oreksit, lëkura merr ngjyrë si në të verdhë, shqetësime në sistemin gastrologjik (bark ose të vjella). Për këtë sëmundje nuk ekzistojnë ilaçe, e vetmja mënyrë është që pacienti të çlodhet sa më shumë duke qëndruar në shtrat e të mos konsumojë asnjë lloj pije alkoolike.

Meqenëse kjo sëmundje është lehtësisht ngjitëse, të infektuarit duhet të izolohen nga familjarët e tjerë.------------------------****---------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://pavarsia.forummi.com
 
Dieta ushqimore për të prekurit me verdhëz
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
«•» Të Dua Shqipëri «•»  :: Bisedë e lirë-
Kërce tek: