Stafi pavarsia.forummi.com ju uron mirseardhje dhe ju deshiron caste te kendshme tek ne. Ju mirepret te gjitheve!
«•» Të Dua Shqipëri «•»

Forum - Shqiptar Official
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Lexo rregulloren para se te fillosh te postosh ne forum.

Share | 
 

 PIKTURA

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 7836
Vleresimi : 22
Date e hyrjes : 29/09/2012

MesazhTitulli: PIKTURA    Thu Dec 28, 2017 2:25 pm

PIKTURA

për kishen orthodokse, e cila nuk e perdorte skulpturen, piktura u be gjinia e artit ku ajo u perpoq te misheronte ideologjine e saj, qe kishte për qellim t'ua largonte vemendjen masave popullore nga jeta materiale e kesaj bote, nga shfrytezimi i tyre i perditeshem dhe t'ua drejtonte vemendjen te e ashtuquajtura "mbreteri qiellore". për kete arsye ne pikturen kishtare bizantine sundoi me rigorozitet spiritualizmi dhe dogmatizmi, qe jane karakteristika te stilit bizantin. Sipas ketij stili, te krijuar nga kisha dhe nga fryma autoritare e pushtetit te rende aristokratik, ne pikture duhej te paraqiteshin kryesisht Krishti, "Shen Meria", eterit e kishes, vargu i gjate i "shenjtoreve". Vee kesaj, keto figura paraqiteshin si askete, me ndjenja te pergjumura ose te shtypura ku mungonte pershtypja e materjes, vartesia logjike, plasticiteti, pesha, etj. Kanonet bizantine e ndalonin rreptesisht artistin te perdorte fantazine e tij krijuese.

Prodhimet e ketyre shekujve jane ne pergjithesi prodhime te piktoreve murgj ose laike te lidhur pas kishes. Emrat e tyre ne nuk i njohim pasi deri ne shek. XIV-XV ne Perandorine Bizantine piktoret nuk u vinin nenshkrimin ne veprat e tyre. Zakonisht piktori mjeshter kishte një punishte, ku punonin nen udheheqjen e tij disa piktore ndihmes ose nxenes, te cilet merrnin pjese ne pikturimin e një portreti ose skene duke plotesuar hollesite e dores se dyte.

Pervee tematikes kishtare, ne pikturat paraqiteshin edhe perandore, mbreter, princer me familjet e tyre si ktitore te kishave, disa prej te cileve jane kanonizuar si shenjtore.


------------------------****---------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://pavarsia.forummi.com
 
PIKTURA
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
«•» Të Dua Shqipëri «•»  :: Shporta-
Kërce tek: