Stafi pavarsia.forummi.com ju uron mirseardhje dhe ju deshiron caste te kendshme tek ne. Ju mirepret te gjitheve!
«•» Të Dua Shqipëri «•»

Forum - Shqiptar Official
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Lexo rregulloren para se te fillosh te postosh ne forum.

Share | 
 

 Omega-3 kundër verbimit

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 7926
Vleresimi : 23
Date e hyrjes : 29/09/2012

MesazhTitulli: Omega-3 kundër verbimit    Wed Jan 10, 2018 8:41 pm


Omega-3 kundër verbimit

Konsumimi i rregullt dhe i rritur i peshkut dhe tabletave të pasura me acide yndyrore omega 3 ul rrezikun e verbimit, bën të ditur një studim i fundit amerikan.
Në hulumtim kanë marrë pjesë më shumë se 1800 persona të eksperimentuar gjatë një periudhe 12 vjeçare.

Sipas hulumtuesve, shkaku më i shpeshtë i verbimit është degjenerimi makular, çrregullim i cili me plakje shkakton dëmtim të nervit të syrit, që çon në dobësim të pamjes dhe më pas edhe verbim të plotë.

Me qëllim që ky proces të ndërpritet, shkencëtarët preferojnë një konsumim të rregullt dhe sa më të madh të acideve të pangopura yndyrore, të cilat duhet të jenë së paku 0.11% e ushqimit ditor.

Sipas shkencëtarëve, një konsumim në një shkallë të tillë zvogëlon gjasat për degjenerim makular madje deri në 38%./------------------------****---------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://pavarsia.forummi.com
 
Omega-3 kundër verbimit
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
«•» Të Dua Shqipëri «•»  :: Bisedë e lirë-
Kërce tek: