Stafi pavarsia.forummi.com ju uron mirseardhje dhe ju deshiron caste te kendshme tek ne. Ju mirepret te gjitheve!
«•» Të Dua Shqipëri «•»

Forum - Shqiptar Official
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Lexo rregulloren para se te fillosh te postosh ne forum.

Share | 
 

 Vera e bardhë dëmton dhëmbët

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 7926
Vleresimi : 23
Date e hyrjes : 29/09/2012

MesazhTitulli: Vera e bardhë dëmton dhëmbët    Wed Jan 10, 2018 8:45 pmVera e bardhë dëmton dhëmbët

Konsumimi i rregullt i verës së bardhë mund të sjellë deri te dëmtimi i dhëmbëve, njoftojnë shkencëtarët gjermanë pranë Universitetit Johannes Gutenberg në Mainz.
Këta hulumtues thonë se si shkaktar të lëndimit të dhëmbëve nuk është prejardhja, viti i prodhimit apo përqendrimi i alkoolit, porse faktori pH i verës së bardhë dhe kohëzgjatja e kontaktit me dhëmbët.

Revista “Nutritional Research” njofton se vera e bardhë ka dukshëm efekt më të madh negativ te dhëmbët në krahasim me verën e zezë.

Për këtë arsye, autorët e studimit rekomandojnë që konsumimi i verës së bardhë të kombinohet me djathë, sepse kalciumi (i pranishëm në djathë) mund të pengojë dëmtimin smaltit të dhëmbëve.
------------------------****---------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://pavarsia.forummi.com
 
Vera e bardhë dëmton dhëmbët
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
«•» Të Dua Shqipëri «•»  :: Bisedë e lirë-
Kërce tek: