Stafi pavarsia.forummi.com ju uron mirseardhje dhe ju deshiron caste te kendshme tek ne. Ju mirepret te gjitheve!
«•» Të Dua Shqipëri «•»

Forum - Shqiptar Official
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Lexo rregulloren para se te fillosh te postosh ne forum.

Share | 
 

 Kalciumi dhe vitamina D dhe rreziku nga diabeti

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 7926
Vleresimi : 23
Date e hyrjes : 29/09/2012

MesazhTitulli: Kalciumi dhe vitamina D dhe rreziku nga diabeti    Wed Jan 10, 2018 8:52 pmKalciumi dhe vitamina D dhe rreziku nga diabeti 

Kalciumi dhe vitamina D mund të jenë një faktorë mbrojtës nga lloji 2 i diabetit, bëjnë të ditur shkencëtarët amerikanë.
Gjatë një studimi të ri ata kanë analizuar të dhënat nga 59 796 meshkuj dhe femra të shëndosha të moshës mesatare, dhe kanë vërtetuar se të hulumtuarit të cilët me anë të ushqimit kanë marrë edhe kalcium edhe vitaminë D kanë rrezik më të vogël të preken nga diabeti i llojit 2.

Po ashtu është treguar se te femrat konsumimi i qumështit dhe produkteve të qumështit është në lidhje të zhdrejtë me llojin 2 të diabetit.

Mekanizmi i saktë nuk është ende i qartë, por mendohet se vitamina D dhe kalciumi në mënyrë sinergjike mbrojnë nga diabeti i llojit 2, thonë autorët e studimit./
------------------------****---------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://pavarsia.forummi.com
 
Kalciumi dhe vitamina D dhe rreziku nga diabeti
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
«•» Të Dua Shqipëri «•»  :: Bisedë e lirë-
Kërce tek: