Stafi pavarsia.forummi.com ju uron mirseardhje dhe ju deshiron caste te kendshme tek ne. Ju mirepret te gjitheve!
«•» Të Dua Shqipëri «•»

Forum - Shqiptar Official
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Lexo rregulloren para se te fillosh te postosh ne forum.

Share | 
 

 Një derr është diagnostikuar me virusin H1N1

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 7926
Vleresimi : 23
Date e hyrjes : 29/09/2012

MesazhTitulli: Një derr është diagnostikuar me virusin H1N1    Wed Jan 10, 2018 8:54 pm


Departamenti Amerikan i Bujqësisë njofton se së paku një derr në shtetin e Minnesotas është diagnostikuar me virusin H1N1, që ndryshe quhet gripi i derrave. Ky është rasti i parë në Shtetet e Bashkuara që një derr preket nga virusi H1N1.
Sekretari i Bujqësisë, Tom Vilsack, deklaroi të hënën se provat laboratorike kanë konfirmuar prezencën e virusit nga kampionet e mbledhura gjatë një panairi të kafshëve në shtetin e Minnesotas. Kafsha nuk kishte paraqitur shenja të sëmundjes ndërkohë që zyrtarët thonë se kampione të tjera po testohen.

Departamenti Amerikan i Bujqësisë thotë se infeksioni i një derri në panairin e kafshëve nuk nënkupton se kafshët për tregti janë infektuar sepse derrat që përdoren për panaire mbahen të veçuar nga ata që rriten nëpër ferma për t’u tregtuar më pas.

Zyrtarët gjithashtu thonë se njerëzit nuk mund të infektohen nga ngrënia e mishit të derrit apo produkteve të tij dhe se mishi i derrit mbetet i sigurt për tu ngrënë.

------------------------****---------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://pavarsia.forummi.com
 
Një derr është diagnostikuar me virusin H1N1
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
«•» Të Dua Shqipëri «•»  :: Bisedë e lirë-
Kërce tek: