Stafi pavarsia.forummi.com ju uron mirseardhje dhe ju deshiron caste te kendshme tek ne. Ju mirepret te gjitheve!
«•» Të Dua Shqipëri «•»

Forum - Shqiptar Official
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Lexo rregulloren para se te fillosh te postosh ne forum.

Share | 
 

 Acidi folik parandalon shurdhimin

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 7926
Vleresimi : 23
Date e hyrjes : 29/09/2012

MesazhTitulli: Acidi folik parandalon shurdhimin    Wed Jan 10, 2018 8:56 pm


Një studim i fundit amerikan i drejtuar nga shkencëtarët e Bostonit, ka treguar ndikimin pozitiv të folateve në shqisën e të dëgjuarit.
Studiuesit kanë analizuar më shumë se 51 mijë meshkuj të shëndoshë të cilët i kanë përcjellë rreth 20 vite, dhe kanë vërejtur se rreziku për të humbur dëgjimin ka qenë për 20% më i ulët te personat të cilët kanë konsumuar folate rregullisht në doza të preferuara ditore.

Duket se preparati i cili është i njohur si ‘esencial’ për shtatzënat ka edhe shumë ndikime të tjera pozitive.

Qoftë në formë të ushqimit ose në formë të tabletave të acidit folik, folatet janë treguar një faktor i rëndësishëm që mund të parandalojnë dëmtimin më të shpeshtë të shqisave, shurdhimin./------------------------****---------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://pavarsia.forummi.com
 
Acidi folik parandalon shurdhimin
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
«•» Të Dua Shqipëri «•»  :: Bisedë e lirë-
Kërce tek: