Stafi pavarsia.forummi.com ju uron mirseardhje dhe ju deshiron caste te kendshme tek ne. Ju mirepret te gjitheve!
«•» Të Dua Shqipëri «•»

Forum - Shqiptar Official
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Lexo rregulloren para se te fillosh te postosh ne forum.

Share | 
 

 Çaji i gjelbër dhe inflamacioni i mushkërive

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 7926
Vleresimi : 23
Date e hyrjes : 29/09/2012

MesazhTitulli: Çaji i gjelbër dhe inflamacioni i mushkërive    Wed Jan 10, 2018 8:58 pm
Një studim i realizuar në Japoni sugjeron se konsumimi i rregullt i çajit të gjelbër mund të zvogëlojë shkallën e vdekshmërisë te femrat që vuajnë nga inflamacioni i mushkërive.
Shkencëtarët nga Universiteti Tohoku kanë vërtetuar se femrat të cilat gjatë ditës konsumojnë së paku një gotë çaj të gjelbër, janë për 41% më pak të rrezikuara që të vdesin nga ‘ndezja’ e mushkërive.

Revista “American Journal of Clinical Nutrition” njofton se ky efekt mbrojtës i çajit të gjelbër nuk është vërejtur te meshkujt me mushkëri të inflamuara.

Këto të dhëna janë bazuar në një studim 12-vjeçar, ku kanë marrë pjesë 19.079 meshkujt dhe 21.490 femra, të moshave ndërmjet 40 dhe 79 vjeç.

Autorët e studimit besojnë se çaji i gjelbër vepron mbi mikroorganizmat të cilat shkaktojnë inflamacionin e mushkërive.

------------------------****---------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://pavarsia.forummi.com
 
Çaji i gjelbër dhe inflamacioni i mushkërive
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
«•» Të Dua Shqipëri «•»  :: Bisedë e lirë-
Kërce tek: