Stafi pavarsia.forummi.com ju uron mirseardhje dhe ju deshiron caste te kendshme tek ne. Ju mirepret te gjitheve!
«•» Të Dua Shqipëri «•»

Forum - Shqiptar Official
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Lexo rregulloren para se te fillosh te postosh ne forum.

Share | 
 

 Drithërat integrale rregullojnë presionin

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 7836
Vleresimi : 22
Date e hyrjes : 29/09/2012

MesazhTitulli: Drithërat integrale rregullojnë presionin   Wed Jan 10, 2018 9:01 pm
Përfshirja me bollëk e drithërave integrale në ushqim mund të reduktojë presionin e lartë të gjakut te meshkujt, bëjnë të ditur studimet e reja.
Në studim janë përfshirë 51 529 meshkuj të moshës nga 40 deri në 75 vjet, shprehitë ushqyese dhe gjendja shëndetësore e të cilëve janë përcjellë për 18 vjet.

Gjatë studimit u vu re se burrat të cilët konsumojnë më së shumti drithëra integrale kanë rrezik 19% më të ulët për të vuajtur nga presioni i lartë të gjakut në krahasim me meshkujt të cilët i kanë konsumuar ato në sasi më të vogël. Si rregullatorë më të mirë të presionit të gjakut janë treguar krundet.
------------------------****---------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://pavarsia.forummi.com
 
Drithërat integrale rregullojnë presionin
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
«•» Të Dua Shqipëri «•»  :: Shporta-
Kërce tek: