Stafi pavarsia.forummi.com ju uron mirseardhje dhe ju deshiron caste te kendshme tek ne. Ju mirepret te gjitheve!
«•» Të Dua Shqipëri «•»

Forum - Shqiptar Official
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Lexo rregulloren para se te fillosh te postosh ne forum.

Share | 
 

 Vazhdojnë studimet mbi virusin H1N1

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 7926
Vleresimi : 23
Date e hyrjes : 29/09/2012

MesazhTitulli: Vazhdojnë studimet mbi virusin H1N1    Wed Jan 10, 2018 9:11 pm


Një seri studimesh të reja rreth gripit të derrit H1N1 ka gjetur se adoleshentët dhe gratë që gëzojnë shëndet relativisht të mirë është e vështirë të preken nga ky grip. Studimet e reja nga kërkimet në Kanada, Meksikë, Australi dhe Zelandën e Re u publikuan të hënën në faqen e internetit dhe në revistat e Shoqatës Amerikane të Mjekësisë.
Nga gjetjet, thonë studiuesit kanadez, dolën se shumica e viktimave të gripit të derrit në atë shtet kanë qenë të rinj dhe gra me probleme ekzistuese mjekësore. Studimet gjithashtu konfirmojnë se kushtet e atyre që ishin diagnostikuar me gripin e derrit ishin përkeqësuar shpejt sapo ishin dërguar në spital.

Studiuesit në Zelandën e Re dhe Australi gjetën se pacientët të cilët ju nënshtruan trajtimeve intensive për futjen e oksigjenit në gjak patën shanse më të mëdha mbijetese. Studimet paralajmërojnë sistemin shëndetësor dhe punonjësit që të ndërtojnë një plan që të merret me mundësinë e mbipopullimit të spitaleve.


------------------------****---------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://pavarsia.forummi.com
 
Vazhdojnë studimet mbi virusin H1N1
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
«•» Të Dua Shqipëri «•»  :: Bisedë e lirë-
Kërce tek: