Stafi pavarsia.forummi.com ju uron mirseardhje dhe ju deshiron caste te kendshme tek ne. Ju mirepret te gjitheve!
«•» Të Dua Shqipëri «•»

Forum - Shqiptar Official
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Lexo rregulloren para se te fillosh te postosh ne forum.

Share | 
 

 Të mirat e konsumimit të ujit në mëngjes

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 8014
Vleresimi : 24
Date e hyrjes : 29/09/2012

MesazhTitulli: Të mirat e konsumimit të ujit në mëngjes   Fri Feb 16, 2018 9:41 pm

Të mirat e konsumimit të ujit në mëngjes
Tashmë e dini se konsumimi i 7-8 gotave ujë çdo ditë është shumë e rëndësishme për shëndetin tuaj.

Por, është edhe më e rëndësishme të pini një gotë uji sapo të zgjoheni në mëngjes, sepse kjo mund të ndihmojë në trajtimin e problemeve të ndryshme shëndetësore, dhimbjet e ndryshme, astmën dhe madje edhe kancerin.

Për shkak të faktit se 70% e trupit të njeriut përbëhet nga uji, pirja e ujit gjatë ditës është thelbësore.

Gjaku dhe muskujt përbëhen gjithashtu nga më shumë se 70% ujë. Uji mundëson pastrimin e trupit në mënyrë që absorbimi i lëndëve ushqyese të jetë më i mirë.

Të mirat e konsumimit të ujit në mëngjes:

1. Konsumimi i ujit esëll në mëngjes mundëson prodhimin e hematopoiesis ose që ndryshe quhet edhe “gjak i ri”. Ky proces ndihmon në shëndetin e përgjithshëm dhe mund të ndihmojë edhe në shërimin e disa sëmundjeve.

2. Uji largon toksinat nga gjaku që në fund rezulton me lëkurë të shëndetshme, të butë dhe rrezatuese.

3. Uji nëse konsumohet esëll ndihmon edhe në shërimin e disa sëmundjeve. Ndihmon në pastrimin e trupit, me problemet menstruale, kancerin, të vjellat, infeksionet urinare, sëmundjet e veshkave, sëmundjet e syrit, diarresë, dhimbjet e kokës, tuberkulozit dhe të tjerëve.

4. Ndihmon në humbjen e peshës.

Konsumimi i ujit në mëngjes, si gjëja e parë që bëni sapo të hapni sytë, duhet të jetë rutina juaj e përditshme.

Poashtu, rekomandohet që të konsumoni një gotë me ujë një orë para se të hani mëngjes.

Nëse konsumoni 5-6 gota ujë në mëngjes në fillim duket shumë e vështirë. Por nëse këtë e ktheni në shprehi, me kohë do të bëhet më e lehtë.------------------------****---------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://pavarsia.forummi.com
 
Të mirat e konsumimit të ujit në mëngjes
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
«•» Të Dua Shqipëri «•»  :: Bisedë e lirë-
Kërce tek: