Stafi pavarsia.forummi.com ju uron mirseardhje dhe ju deshiron caste te kendshme tek ne. Ju mirepret te gjitheve!
«•» Të Dua Shqipëri «•»

Forum - Shqiptar Official
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Lexo rregulloren para se te fillosh te postosh ne forum.

Share | 
 

 Veprime që dëmtojnë trurin tuaj

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 8014
Vleresimi : 24
Date e hyrjes : 29/09/2012

MesazhTitulli: Veprime që dëmtojnë trurin tuaj   Sat Feb 17, 2018 11:14 pm

Veprime që dëmtojnë trurin tuaj

Shmangia e mëngjesit
Shumica e njerëzve që nuk hanë mëngjes kanë nivel më të ulët të sheqerit në gjak. Në rast se nuk hani mëngjes, truri juaj nuk do të ketë mjaft materie ushqyese, gjë që shpie deri në degjenerim të trurit.
Ngrënia e tepërt
Njerëzit që hanë tepër, po ashtu mund të kenë probleme me trurin. Ngrënia e tepër mund të shpjerë deri në ngurtësimin e arterieve. Kjo shkakton uljen e fuqisë mendore.
Konsumimi i tepërt i sheqerit
Konsumimi i tepërt i sheqerit do ta ndalojë absorbimin e proteinave dhe materieve ushqyese dhe do ti pengojë zhvillimit të trurit.
Koka e mbuluar gjatë gjumit
Kur flini, mos e mbuloni kokën me jorgan sepse kjo mund ta rrisë nivelin e dioksid karbonit dhe mund të ulet përqëndrimi i oksigjenit në tru, gjë që ka pasoja negative.
Ajri i ndotur
Dalja jashtë në ajër të ndotur është e dëmshme për trurin dhe mund ta ulë efikasitetin e këtij organi. Mbillni pemë në oborr ose bimë në shtëpi për të thithur ajr më të pastër në rrethinën tuaj.


------------------------****---------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://pavarsia.forummi.com
 
Veprime që dëmtojnë trurin tuaj
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
«•» Të Dua Shqipëri «•»  :: Bisedë e lirë-
Kërce tek: