Stafi pavarsia.forummi.com ju uron mirseardhje dhe ju deshiron caste te kendshme tek ne. Ju mirepret te gjitheve!
«•» Të Dua Shqipëri «•»

Forum - Shqiptar Official
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Lexo rregulloren para se te fillosh te postosh ne forum.

Share | 
 

 Si të eliminoni zhurmën e stomakut

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 8014
Vleresimi : 24
Date e hyrjes : 29/09/2012

MesazhTitulli: Si të eliminoni zhurmën e stomakut   Sat Feb 17, 2018 11:26 pm

Si të eliminoni zhurmën e stomakut

Ndodh që stomaku papritmas nis e “këndon” dhe ju detyroheni të kërkoni ndjesë për atë çfarë po ndodh brenda jush.

Çdo gjë varet nga sistemi tretës, kur vala e kontraksioneve muskulare shtyn ushqimin nga stomaku. Aparati tretës ka edhe lëngje që bashkë me ushqimin, shoqërohen edhe me gaz dhe ajër.

Pikërisht dy elementët e fundit janë përgjegjës për zhurmën e stomakut.

Dy orë pas ngrënies organizmi ynë prodhon një hormon që dërgohet si sinjal për oreksin në tru. Truri më pas i çon stomakut një sinjal për të aktivizuar pastruesit e stomakut nga ushqimi që ndodhet ende aty.

Në rast se nuk ka ushqim por vetëm gaz dhe ajër, atëherë nisin edhe dëgjohen zhurmat e çuditshme.


Por si mund t’i shmangim këto zhurma?

Ushqehuni shpesh dhe me masë. Vetëm në këtë mënyrë zhurmat shqetësuese do të rrallohen.


------------------------****---------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://pavarsia.forummi.com
 
Si të eliminoni zhurmën e stomakut
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
«•» Të Dua Shqipëri «•»  :: Bisedë e lirë-
Kërce tek: