Stafi pavarsia.forummi.com ju uron mirseardhje dhe ju deshiron caste te kendshme tek ne. Ju mirepret te gjitheve!
«•» Të Dua Shqipëri «•»

Forum - Shqiptar Official
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Lexo rregulloren para se te fillosh te postosh ne forum.

Share | 
 

 Disa nga arsyet pse duhet ti largoni pijet energjike nga jeta juaj

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 8014
Vleresimi : 24
Date e hyrjes : 29/09/2012

MesazhTitulli: Disa nga arsyet pse duhet ti largoni pijet energjike nga jeta juaj   Thu Feb 22, 2018 6:54 pm

Disa nga arsyet pse duhet ti largoni pijet energjike nga jeta juaj

Është dëshmuar dhe shkruar se pijet energjike janë të damshme për shendetin e njeriut,por ato vazhdojnë të jenë një nga pijet ma të preferuara edhe tek të rinjtë në tërë botën ,poashtu edhe te ne!
Por janë disa arsye bukur akute të cilat duhet të ju bëjnë ju që ta nderprisni ti konsumoni ato.


-Dëmtimi i Veshkave
Teprica e koffeinës lidhet me sëmundjet e veshkave, pasi mund të shkaktojë presion të lartë të gjakut, një kafein dhe përbërësja e njohur taurine janë deklaruar si shkak i përkeqësimit të sëmundjes kronike të veshkave. Nuk është ende mjaft se a munden sasi të vogla të taurinit të dëmtojnë veshkat e shëndosha, sepse siç thonë shkencëtarët, “aktualisht nuk dimë për efektet afatgjata të përdorimit të këtyre aminoacideve”.


-Për shkak të shendetit mental
Nga studimi është zbuluar se teenagert të cilët konsumojnë pije energjike kanë më shumë rrezik nga depresioni, ndërsa të rriturit kanë më shumë probleme me stresin dhe nuk janë të kënaqur me cilësinë e gjumit. Reziku për shendetin mental ishte më i madh te pjesëmarrësit e studimit të cilët konsumuan më shumë këto pije.


-Diabeti
Pija energjike rrit rrezikun nga zhvillimin e sëmundjes diabetike të tipit 2, sepse shkalla e lartë e konsumit të kafesë e zvogëlon ndjeshmërinë ndaj insulinës. Shumë nga pijet energjike përmbajnë tetë here më shumë caffeine se Kafe, dhe më shumë shqetëson sasia e sheqerit në to. mesatarisht një pije energjike përmban rreth 54 gramë të sheqerit, që është më shumë se 30 gramë e rekomanduar.


-Probleme kardiovaskulare
Doza e tepruar e pijeve energjike mund të shkaktojë probleme serioze të zemrës. Konsumi i tepruar i koffeinës mund të shkaktojë presion të lartë të gjakut, rritje të shpejtësisë së rrahjeve të zemrës dhe palpitacion të zemrës.Pijet energjike janë të lidhura edhe me ndalim të zemres, dhe në raste të rralla, madje edhe me vdekje.

------------------------****---------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://pavarsia.forummi.com
 
Disa nga arsyet pse duhet ti largoni pijet energjike nga jeta juaj
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
«•» Të Dua Shqipëri «•»  :: Bisedë e lirë-
Kërce tek: