Stafi pavarsia.forummi.com ju uron mirseardhje dhe ju deshiron caste te kendshme tek ne. Ju mirepret te gjitheve!
«•» Të Dua Shqipëri «•»

Forum - Shqiptar Official
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Lexo rregulloren para se te fillosh te postosh ne forum.

Share | 
 

 Frika nga intimiteti

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 8014
Vleresimi : 24
Date e hyrjes : 29/09/2012

MesazhTitulli: Frika nga intimiteti   Thu Feb 22, 2018 8:59 pm

Frika nga intimiteti


Frika nga intimiteti në përgjithësi është një fobi, ankth dhe çrregullim social që rezulton në vështirësi për formimin e marrëdhënieve të ngushta me një person tjetër.

Frika e intimitetit është frika e të qenit emocionalisht ose fizikisht i afërt me një individ tjetër.

Njerëzit me këtë frikë janë të shqetësuar ose frikësuar nga marrëdhëniet intime. Ata besojnë se ata nuk meritojnë dashuri apo përkrahje nga të tjerët.

Ajo fillon të zhvillohet në vitet e para të jetës, si fëmijë, kur ne të përjetojnë refuzim ose dhimbje emocionale, ne shpesh mbyllemi. Ne mësojnë të mos varemi të tjerët si një mekanizëm mbrojtës.

Për të kapërcyer frikën nga intimiteti, ne duhet të sfidojnë qëndrimet tona negative ndaj vetes dhe të mos largojmë të dashurit tanë.

------------------------****---------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://pavarsia.forummi.com
 
Frika nga intimiteti
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
«•» Të Dua Shqipëri «•»  :: Bisedë e lirë-
Kërce tek: