Stafi pavarsia.forummi.com ju uron mirseardhje dhe ju deshiron caste te kendshme tek ne. Ju mirepret te gjitheve!
«•» Të Dua Shqipëri «•»

Forum - Shqiptar Official
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Lexo rregulloren para se te fillosh te postosh ne forum.

Share | 
 

 Sa herë në ditë ju mund të pini kafe pa dëm për trupin

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 8014
Vleresimi : 24
Date e hyrjes : 29/09/2012

MesazhTitulli: Sa herë në ditë ju mund të pini kafe pa dëm për trupin   Tue Feb 27, 2018 7:52 pm


Sa herë në ditë ju mund të pini kafe pa dëm për trupin
Kafe kafe! Oh # 8230; Sa e bukur për të filluar ditën e vështirë duke punuar me një filxhan të fortë, kafe të nxehtë. Pastaj ju mund të kaloni 3-4 gota në punë, të marrë një koleg kafe, dhe natyrisht një filxhan frymëzim!

Stop!

Çfarë është helmimi caffeine

Më shumë Vetë Paracelsus tha: # 171; All bota - është një helm dhe një ilaç. Vetëm doza përcakton të dyja # 187;. Këto fjalë karakterizojnë edhe efektin e kafesë në trupin tonë, sepse në qoftë se ju pini kafe në moderim, pastaj të marrë jashtë në masë të madhe të substancave të dobishme, por në qoftë se amortizuar do të fitoni probleme shëndetësore.

Konsumi i tepërt i kafeinës pije mund të shkaktojë helmim.

Simptomat e helmimit kafe

Ajo karakterizohet nga simptomat e mëposhtme:

dhimbje koke

nervozizmi i madh

pagjumësi

sulmet e panikut

takikardi

shkundur dorën

Për të shmangur pasoja negative, pije kafe është më mirë të mos për të përdorur për njerëzit që kanë sëmundje të sistemit kardiovaskular. Që nga kafeina në kafe mund të jetë një stimulues i fuqishëm që mund të rrisë presionin e gjakut, të rritur ndjeshëm qarkullimin e gjakut dhe për të rritur ngarkesën në zemër. Nëse ju kanë sistem shumë nervoz nervor, ju edhe më mirë për të shmangur pirë kafe, megjithatë, si edhe njerëz me një ulçerë, gastrit, pancreatitis, dhe diabetit.

Nëse ka probleme me veshkat, është referuar edhe kujdes ndaj-pi kafe. Ne duhet të kujtojmë se kafeja është një diuretik.

Sa herë në ditë ju mund të pini kafe

Një dozë e sigurt nuk është e varur nga sasia e alkoolit të konsumuar dhe shumën e kafeinës që përmban kafe. Pas të gjitha, të tjerët preferojnë të pirë ekspres të fortë, por dikush më shumë për simpati e tyre holluar SHBA. Specialistët dozë sigurt është llogaritur nga fakti se në një kohë në trupin tonë nuk duhet të ekspozuar ndaj më shumë se 200 miligram kafeinë. Për referencë tuaj. Një filxhan (30 ml) të ekspres, i cili ishte përgatitur në një aparat profesional kafeje përmban rreth 40-70 mg kafeinë.

A kupë kafe (200 ml) është përgatitur në turku permban rreth 200 mg. Espresso Decaf ende përmban kafeinë. Ajo atje për rreth 15 mg kafeinë. Kafeina është përdorur në mjekësi.

Ajo është përdorur në prodhimin e barnave të caktuara. Për shembull, në përbërjen e aktiveve të një dhimbje koke. Ky medikament është quajtur "Tsitramon". shumë know tij.

Në bazë të caffeine prodhuar mjetet për të rritur durimin fizik, për të eliminuar manifestimet e dobësisë dhe përgjumje si një nxitës kardiak. Doza vdekjeprurëse është konsideruar të jetë 80 - 100 gota e kafe në ditë. Por kjo nuk është e nevojshme për të kryer eksperimente! Dita është e rekomanduar për të pirë jo më shumë se tri gota e kafe, pastaj pije nuk do të shkaktojë ndonjë dëm në trupin tuaj.

Në të vërtetë, në doza të vogla, kafeina mund të ndihmojë trupin me Sëmundjet të caktuara. PËRFUNDIM. Ajo duhet të kihet parasysh se çdo organ - është unik.

Dhe sa mund të pini kafe për secilin prej nesh është i varur nga ky individualitet.------------------------****---------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://pavarsia.forummi.com
 
Sa herë në ditë ju mund të pini kafe pa dëm për trupin
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
«•» Të Dua Shqipëri «•»  :: Bisedë e lirë-
Kërce tek: