Stafi pavarsia.forummi.com ju uron mirseardhje dhe ju deshiron caste te kendshme tek ne. Ju mirepret te gjitheve!
«•» Të Dua Shqipëri «•»

Forum - Shqiptar Official
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Lexo rregulloren para se te fillosh te postosh ne forum.

Share | 
 

 Mona Liza e Da Vinçit në turne në qytetet e Francës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 8014
Vleresimi : 24
Date e hyrjes : 29/09/2012

MesazhTitulli: Mona Liza e Da Vinçit në turne në qytetet e Francës   Fri Mar 02, 2018 8:43 pm


Mona Liza e Da Vinçit në turne në qytetet e Francës

Xhakonda ose Mona Liza, kryevepra e Leonardo Da Vinçit, e cila është shfaqur në Luvër në Paris për 500 vjet, mund të nisë së shpejti një turne në qytete të tjera të Francës.

Kjo u konfirmua nga ministri për Kulturën franceze, Francoise Nyssen, i cili në një intervistë me Radio Europe 1, deklaroi se donte “të studionte seriozisht” iniciativën në kontekstin e një ekspozite udhëtuese të disa prej veprave më prestigjioze që mbahen në muzetë franceze.

“Unë nuk e shoh se pse arti duhet të mbetet i mbyllur. Sigurisht ne duhet t’i kushtojmë vëmendje për ruajtjen dhe atë që ato përfaqësojnë. Unë do të takohem me presidentin e Luvrit për të diskutuar këtë çështje përsëri,” tha Nyssen, duke shtuar se ai nuk beson se veprat e këtij kalibri duhet të qëndrojnë gjithmonë në një hapësirë ​​të vetme ekspozuese, shkruan ata.

“Prioriteti im është që të punoj për të nxjerrë veprat nga vendet e caktuara dhe t’i bëj ato të prekshme për të gjithë”, tha ai.

Mona Liza ishte vjedhur në vitin 1911 dhe u gjet vetëm dy vjet më vonë, ajo u largua nga Luvri herën e fundit në vitin 1974, për një ekspozitë në Tokio dhe në Moskë. Së pari, ajo u huazua për ekspozita në Uashington dhe Nju Jork në vitin 1963. Gjatë Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore u sigurua në një vend sekret. Në vitin 2013, muzeu i Luvrit hodhi poshtë një kërkesë nga qyteti i Firences, ku Da Vinçi hodhi hapat e parë.

Filjali i muzeut të Luvrit në Lens, në Francën veriore, tashmë ka aplikuar për të pritur pikturën e famshme.------------------------****---------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://pavarsia.forummi.com
 
Mona Liza e Da Vinçit në turne në qytetet e Francës
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
«•» Të Dua Shqipëri «•»  :: Bisedë e lirë-
Kërce tek: