Stafi pavarsia.forummi.com ju uron mirseardhje dhe ju deshiron caste te kendshme tek ne. Ju mirepret te gjitheve!
«•» Të Dua Shqipëri «•»

Forum - Shqiptar Official
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Lexo rregulloren para se te fillosh te postosh ne forum.

Share | 
 

 Produktet e peshkut ulin rrezikun e prekjes nga skleroza e shumëfishtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 8014
Vleresimi : 24
Date e hyrjes : 29/09/2012

MesazhTitulli: Produktet e peshkut ulin rrezikun e prekjes nga skleroza e shumëfishtë   Fri Mar 02, 2018 10:52 pmProduktet e peshkut ulin rrezikun e prekjes nga skleroza e shumëfishtë

Një studim i ri nga “Kaiser Permanente” heton nëse ndryshime të caktuara ushqyese – veçanërisht, duke ngrënë më shumë peshk dhe duke marrë shtojcave omega-3, mund të ulë rrezikun e sklerozës së shumëfishtë.


Një dietë e pasur me peshk dhe ushqim deti dhe të nxitur nga shtesat e vajit të peshkut mund të ndihmojnë në mbajtjen në kontroll të multi sklerozës.
Në sklerozë e shumëfishtë (MS), myelin -dëmtonr sistemin imunitar. Ajo karakterizohet shpesh nga lodhja, muskujt e dobësuar, vizioni i shqetësuar dhe vështirësitë me ekuilibrin dhe koordinimin.


Shkaqet që shkaktojnë këtë gjendje mbeten të paqarta dhe aktualisht nuk ka shërim për të. Trajtimet aktuale përqendrohen në menaxhimin e simptomave.
Duke qenë kështu, hulumtuesit kërkojnë të zbulojnë se cilët faktorë mund të zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të saj.


------------------------****---------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://pavarsia.forummi.com
 
Produktet e peshkut ulin rrezikun e prekjes nga skleroza e shumëfishtë
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
«•» Të Dua Shqipëri «•»  :: Bisedë e lirë-
Kërce tek: