Stafi pavarsia.forummi.com ju uron mirseardhje dhe ju deshiron caste te kendshme tek ne. Ju mirepret te gjitheve!
«•» Të Dua Shqipëri «•»

Forum - Shqiptar Official
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Lexo rregulloren para se te fillosh te postosh ne forum.

Share | 
 

 Komisioni Europian, 1 miliard euro për projektet infrastrukturore në Ballkan

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 8014
Vleresimi : 24
Date e hyrjes : 29/09/2012

MesazhTitulli: Komisioni Europian, 1 miliard euro për projektet infrastrukturore në Ballkan   Sat Mar 03, 2018 3:18 pm


Komisioni Europian, 1 miliard euro për projektet infrastrukturore në BallkanKomisioni Europian pritet të disbursojë 1 miliard euro nëpërmjet bankave europiane për projekte infrastrukturore për Ballkanin, përfshirë Shqipërinë.

Kjo u njoftua nga kryeministri i Bullgarisë, Bojko Borisov, në forumin ekonomik në Delphi të Greqisë, i cili njihet si “Davos i vogël”, shkruajnë mediat vendase.

Nëse këto projekte do të ndërtohen, Ballkani do të shndërrohet në një nga zonat më konkurruese.

Borisov beson se Komisioni Europian duhet të zhvillojë kritere për të trajtuar borxhin në rritje të ekonomive të mëdha dhe të forta si Franca dhe Italia. Kjo është arsyeja pse Presidenti grek, Prokopis Pavlopulos, i cili hapi forumin në Delphi, bëri thirrje për këtë temë.

Borisov kujtoi se me Greqinë ka interesa strategjike për të lidhur linjat hekurudhore me shpejtësi të lartë në portet në rajon, gjë që do ta bëjnë Ballkanin një nga rajonet më konkurruese.

Borisov theksoi se Ballkani Perëndimor është pjesë e Europës dhe se procesi i integrimit të tyre duhet të jetë i pakthyeshëm, përndryshe perspektiva e të rinjve do të humbasë.

------------------------****---------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://pavarsia.forummi.com
 
Komisioni Europian, 1 miliard euro për projektet infrastrukturore në Ballkan
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
«•» Të Dua Shqipëri «•»  :: Bisedë e lirë-
Kërce tek: