Stafi pavarsia.forummi.com ju uron mirseardhje dhe ju deshiron caste te kendshme tek ne. Ju mirepret te gjitheve!
«•» Të Dua Shqipëri «•»

Forum - Shqiptar Official
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Lexo rregulloren para se te fillosh te postosh ne forum.

Share | 
 

 Të vërtetuara shkencërisht! Këto 3 kura funksionojnë për hundët e bllokuara

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 8014
Vleresimi : 24
Date e hyrjes : 29/09/2012

MesazhTitulli: Të vërtetuara shkencërisht! Këto 3 kura funksionojnë për hundët e bllokuara   Mon Mar 05, 2018 8:49 pm


Të vërtetuara shkencërisht! Këto 3 kura funksionojnë për hundët e bllokuara

Një nga efektet më acaruese të ftohjes janë hundët bllokuara. Fatmirësisht, ka disa metoda, të vërtetuara shkencërisht, që do t’ju ndihmojnë të shpëtoni nga hundët e bllokuara dhe ftohja,

Më poshtë do të gjeni 3 kura natyrale që mund t’i përgatisni në shtëpi.

Përgatisni 1 filxhan çaj ose kafe

Konsumimi i një pije të ngrohtë do t’ju ndihmojë në lehtësimin e hundëve të bllokuara dhe simptomave të tjera të ftohjes, si dhimbja e fytit.

Një studim i vitit 2008 ka zbuluar se një pije e ngrohtë mund të sigurojë një lehtësim të menjëhershëm të disa simptomave të ftohjes, ndërsa një pije në temperaturë ambienti mund të lehtësojë vetëm hundët e bllokuara dhe kollën.

Vetëm mos e pini shumë të nxehtë që të digjni fytin.

Përdorni avull për zhbllokimin e kanaleve të hundës

Avulli ndihmon në shkrirjen e sekrecioneve që ju shkaktojnë ndjesinë e parehatisë dhe nevojën e vazhdueshme për të shfryrë hundët.

Vendosni kokën sipër një ene me ujë që është duke valuar mund t’ju ndihmojë të lehtësoni simptomat e zakonshme të ftohjes.

Konsumoni ushqime pikante

Ushqimet pikante konsiderohet si një kurë për hundët e bllokuara si pasojë e ftohjes dhe gripit. Një zgjidhje mund të jetë edhe spraj për hundë me përmbajtje të kapsacinës (përbërës tek speci i kuq djegës). Studimet kanë treguar se speci imkuq djegës ndihmon në lehtësimin e të gjitha simptomave të ftohjes.------------------------****---------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://pavarsia.forummi.com
 
Të vërtetuara shkencërisht! Këto 3 kura funksionojnë për hundët e bllokuara
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
«•» Të Dua Shqipëri «•»  :: Bisedë e lirë-
Kërce tek: