Stafi pavarsia.forummi.com ju uron mirseardhje dhe ju deshiron caste te kendshme tek ne. Ju mirepret te gjitheve!
«•» Të Dua Shqipëri «•»

Forum - Shqiptar Official
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Lexo rregulloren para se te fillosh te postosh ne forum.

Share | 
 

 Pse duhet të ecim zbathur?

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 8014
Vleresimi : 24
Date e hyrjes : 29/09/2012

MesazhTitulli: Pse duhet të ecim zbathur?   Mon Mar 05, 2018 10:39 pm

Pse duhet të ecim zbathur?

Ecja zbadhur është një mënyrë e shëndetshme për organizmin tonë.

Sipas një studimi ecja zbathur ndikon në kujtesën dhe vëmendjen e njeriut, gjithashtu rrit kujdesin dhe shton funksionimin e trurit.

“Gjërat e vogla kanë ndikim të madh, ne mund të zbavitemi duke ecur dhe vrapuar zbathur e në të njëjtën kohë t’i kryejmëtrurit tonë një shërbim të madh”, është shprehur njëri nga anëtarët e studimit.

Për studim janë marrë 72 vullnetar nga mosha 18 deri në 44 vjeç që u ndanë në dy grupe dhe lëvizën për 16 minuta, ndërsa ekspertët kanë testuar kujtesën e tyre para dhe mbas ecjes.

Ata gjetën rreth 16% rritje të kujtesës tek personat që kishin lëvizur zbathur dhe e njëjta gjë nuk kishte ndodhur tek ata që kishin lëvizur me këpucë. Kjo ndodhë për shkak se truri funksionon më shumë nga frika se mund të shkelni në diçka të fortë që mund t’ju lëndojë, sipas studiuesve.

Kjo është një gjë shumë pozitive thanë studiuesit pasi duke u zbavitur ne mund të krijojmë një aftësi njohëse më të mirë, kujtesë më afatgjatë dhe funksioni i trurit do të rritet.
------------------------****---------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://pavarsia.forummi.com
 
Pse duhet të ecim zbathur?
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
«•» Të Dua Shqipëri «•»  :: Bisedë e lirë-
Kërce tek: