Stafi pavarsia.forummi.com ju uron mirseardhje dhe ju deshiron caste te kendshme tek ne. Ju mirepret te gjitheve!
«•» Të Dua Shqipëri «•»

Forum - Shqiptar Official
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Lexo rregulloren para se te fillosh te postosh ne forum.

Share | 
 

 Ja pse duhet të pini çaj hithre

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 8014
Vleresimi : 24
Date e hyrjes : 29/09/2012

MesazhTitulli: Ja pse duhet të pini çaj hithre   Fri Mar 09, 2018 7:08 pm


Ja pse duhet të pini çaj hithre
Hithra është një bimë që në formën e çajit ka shumë efekte të shëndetshme për organizmin tonë. Në mjeksinë kineze ai përdoret për lehtësimin e sëmundjeve të ndryshme, ndërsa sot pihet për ta përmirësuar shëndetin e gjithë organizmit. Disa nga problemet që mund të shërohen përmes tij janë;

Lehtësimi i simptomave të osteoartritit
Disa studime kanë treguar se pirja e çajit të hithrës mund t’i lehtësojë simptomat e osteoartritit. Po ashtu, shkencëtarët kanë konstatuar se kompresat me çaj të hithre mund të jenë po aq efektive.

Parandalimi i akumulimit të ujit në trup
Hithi ka një efekt të butë diuretik dhe e inkurajon lirimin e ujit të tepërt nga trupi. Pirja e përditshme e çajit të hithrës kontribuon në parandalimin akumulimit të ujit të tepërt në trup.

Përmirëson qarkullimin e gjakut
Disa studime kanë treguar se çaji i hithrës mund të ndihmojnë në përmirësimin e qarkullimit të dobët të gjakut. Çaji i hithrës është treguar efektiv tek personat që kanë probleme me qarkullimin e gjakut në pjesën e krahëve dhe këmbëve.

Rregullimi i nivelit të sheqerit në gjak
Shkencëtarët kanë konstatuar se konsumi i rregullt i çajit të hithrës ndihmon në rregullimin e nivelit të sheqerit në gjak tek personat që vuajnë nga diabeti i tipit 2 dhe zvogëlon nevojën për ilaçe.   / indexonline------------------------****---------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://pavarsia.forummi.com
 
Ja pse duhet të pini çaj hithre
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
«•» Të Dua Shqipëri «•»  :: Bisedë e lirë-
Kërce tek: